KALENDARIUM

Lars Johansson Brissman

Operasinger  Baritone/ Baryton

KALENDARIUM:


HÖSTEN 2018


11/8 P Glass Satyagraha

Gästspel Folkoperan i Köpenhamn Folketeatret kl. 20.00


12/8 P Glass Satyagraha

Gästspel Folkoperan i Köpenhamn Folketeatret kl. 15.00


31/10 P Glass Satyagraha

Gästspel Folkoperan New York USA BAM Harvey Theater 19.00


1/11 P Glass Satyagraha

Gästspel Folkoperan New York USA BAM Harvey Theater 19.00


3/11 P Glass Satyagraha

Gästspel Folkoperan New York USA BAM Harvey Theater 19.00


4/11 P Glass Satyagraha

Gästspel Folkoperan New York USA BAM Harvey Theater 19.00


9/11 S Kleiberg Requiem

Oslo Domkirke Norge 19.00


1/12 1:a adventskonsert

Stadshuset kl.16.00


1/12 1:a adventskonsert

Stadshuset kl.18.00


1/12 1:a adventskonsert

Stadshuset kl.20.00


2/12 1:a adventskonsert

Stadshuset kl.16.00


2/12 1:a adventskonsert

Stadshuset kl.18.00


2/12 1:a adventskonsert

Stadshuset kl.20.00


6/12 Bach Juloratoriet

Kristiansand Norge


16/12 Händel Messias

Tibble k:a 17.00




VÅREN 2018

20/1 Auerbach 72 angels

Berwaldhallen Radiokören Peter Dijkstra kl. 15.00

11/3 Brahms Requiem

Gustav Vasakyrka kl.16.00

18/3 Bach Johannespassionen

Hugesund  kl.19.00 Norge

27/3 Bach Johannespassionen

La Verdi, Fondazione Orchestra Sinfonica e Coro Sinfonico di Milano Giuseppe Verdi, Ruben Jais, conductor, Auditorium di Milano Orchestra Sinfonica, Italien kl.20.00

28/3 Bach Johannespassionen

La Verdi, Fondazione Orchestra Sinfonica e Coro Sinfonico di Milano Giuseppe Verdi, Ruben Jais, conductor, Duomo Di Milano, Italien kl.19.00

30/3 Bach Johannespassionen

La Verdi, Fondazione Orchestra Sinfonica e Coro Sinfonico di Milano Giuseppe Verdi, Ruben Jais, conductor, Auditorium di Milano Orchestra Sinfonica, Italien kl.20.00

13/4 Dvorak Te Deum

Tyresö k:a kl.18.00

18/5 P Glass Satyagraha

Folkoperan kl. 19.00

19/5 P Glass Satyagraha

Folkoperan kl. 18.00

21/5 P Glass Satyagraha

 Folkoperan kl. 19.00

23/5 P Glass Satyagraha

Folkoperan kl. 19.00

25/5 P Glass Satyagraha

Folkoperan kl. 19.00

27/5 P Glass Satyagraha

Folkoperan kl. 16.00

29/5 P Glass Satyagraha

Folkoperan kl. 19.00

1/6 F Martin Le vin herbé

Berwaldhallen Radiokören Peter Dijkstra kl. 19.00

2/6 F Martin Le vin herbé

Berwaldhallen Radiokören Peter Dijkstra kl. 15.00

6/6  Nationaldagskonsert med sånger av R. Althén

Matteus k:a 16.00

6/6  Nationaldagskonsert med sånger av R. Althén

Matteus k:a 18.00


HÖSTEN 2017

16/8 Operakonsert med Sankt Eriksolisterna Gustav Adolfs kyrkan Sundsvall

14/10 Bach Actus tragicus Berwaldhallen Radiokören Peter Dijkstra kl.16.00

14/10 Bach Actus tragicus Berwaldhallen Radiokören Peter Dijkstra kl.19.00

15/10 Monterverdi Mariavespern Engelbrekts kyrka kl.18.00

29/10 Roman Svenska Messan Tyresökyrka kl.18.00

4/11 Brahms Requiem Brevikskyrka kl.16.00

5/11 Brahms Requiem Sundbybergskyrka kl.18.00

18/11 Bach h-moll mässan Narviks Kirke,Norge kl.18.00

19/11Bach h-moll mässan Harstad Kirke, Norge kl.18.00

26/11 Mozart Requiem Ängby kyrkan kl.18.00

2/12 1:a adventskonsert Stadshuset kl.13.00

2/12 1:a adventskonsert Stadshuset kl.15.00

2/12 1:a adventskonsert Stadshuset kl.17.00

2/12 1:a adventskonsert Stadshuset kl.19.00

3/12 1:a adventskonsert Stadshuset kl.13.00

3/12 1:a adventskonsert Stadshuset kl.15.00

3/12 1:a adventskonsert  Stadshuset kl.17.00

3/12 1:a adventskonsert Stadshuset kl.19.00

8/12 Bachs Juloratoriet Garnisons Kirke Köpenhamn Danmark kl.20.00

9/12 Bachs Juloratoriet Garnisons Kirke Köpenhamn Danmark kl.13.00

17/12 Bachs Juloratoriet Stavangers Domkirke Norge kl.18.00

18/12 Bachs Juloratoriet Stavangers Domkirke Norge kl.18.00


VÅREN 2017

15/1 Bachs Juloratoriet del 4-6 Haugesund Norge kl. 18.00

5/2 Bach Ich habe genug BWV 82 Österåkers k:a kl. 18.00

19/2 Bach Kantater BWV 80, BWV 125 Vantörs k:a kl. 18.00

23/2 Haydn Nelson mässan  Västerås sinfoniettan Radiokören Västerås konserthus kl. 19.00

24/2 Haydn Nelson mässan Västerås sinfoniettan Radiokören Berwaldhallen

kl. 19.00

8/3 Mozarts Requiem/ Speak Kgl. Filharmonikerna Konserthuset kl. 09.30

8/3 Mozarts Requiem/ Speak Kgl. Filharmonikerna Konserthuset kl. 11.30

9/3 Mozarts Requiem/ Speak Kgl. Filharmonikerna Konserthuset kl. 09.30

9/3 Mozarts Requiem/ Speak Kgl. Filharmonikerna Konserthuset kl. 18.00

12/3 Bach h-moll mässan S:t Lars kyrka Linköping kl. 17.00

19/3 Händel Belshazzar Karlstad Domkyrka kl. 18.00

1/4 Bach Matteuspassionen Kungsholm k:a kl. 15.00

2/4 Bach Matteuspassionen Kungsholm k:a kl. 15.00

6/4  P Glass Satyagraha Folkoperan kl. 19.00

9/4 Bach h-moll mässan Stora Essinge k:a 18.00

10/4  P Glass Satyagraha Folkoperan kl. 19.00

11/4 P Glass Satyagraha Folkoperan kl. 19.00

13/4 P Glass Satyagraha Folkoperan kl. 19.00

19/4 P Glass Satyagraha Folkoperan kl. 19.00

21/4 P Glass Satyagraha Folkoperan kl. 19.00

22/4 P Glass Satyagraha Folkoperan kl. 18.00

29/4 P Glass Satyagraha Folkoperan gästspel på Storan i Göteborg kl. 18.00

30/4 P Glass Satyagraha Folkoperan gästspel på Storan i Göteborg kl. 19.00

1/5   P Glass Satyagraha Folkoperan gästspel på Storan i Göteborg kl. 16.00

14/5 Larsson Förklädd Gud Västerås Domkyrka kl.18.00

20/5 Larsson Förklädd Gud Sala kyrka 18.00

30/5 Mozart, Schubert mässor Nacka k:a 19.00

29/7 Sankt Eriksolisterna, medverkan i Ton Koopmans Le festival Itinéraire Baroque Périgord, Frankrike


HÖSTEN 2016

17/9 P Glass Satyagraha Folkoperan kl. 18.00

18/9 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.16.00

21/9 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

23/9 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

24/9 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.18.00

29/9 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

1/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.18.00

5/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

7/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

9/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.16.00

13/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

15/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.18.00

19/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

21/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

23/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.16.00

27/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

29/10 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.18.00

3/11 Mozart c-moll Mässa Nordiska Kammarorkestern Eric Ericssons Kammarkör Gustav Adolfs kyrkan 19.00 Sundsvall

6/11 Durufles Requiem Matteus k:a 18.00

9/11 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

11/11 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

12/11 Faures Requiem Adolf Fredriks k:a 15.00

13/11 Faures Requiem Uppenbarelse k:an 18.00

16/11 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

18/11 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.19.00

20/11 P Glass Satyagraha Folkoperan kl.16.00

26/11 1:a adventskonsert i Stadshuset kl.13.00

26/11 1:a adventskonsert i Stadshuset kl.15.00

26/11 1:a adventskonsert i Stadshuset kl.17.00

26/11 1:a adventskonsert i Stadshuset kl.19.00

27/11 1:a adventskonsert i Stadshuset kl.13.00

27/11 1:a adventskonsert i Stadshuset kl.15.00

27/11 1:a adventskonsert i Stadshuset kl.17.00

27/11 1:a adventskonsert i Stadshuset kl.19.00

4/12 Händel Messias del 1 Trollbäckens k:a kl.16.00

18/12 Bach Juloratoriet Saltsjöbadens k:a 18.00


VÅREN 2016

25/1 Beethovens 9:e symfoni Sydney Festival and Sydney Opera House

Australien kl. 20.00

28/2 F Sixtens Johannespassionen Ersta k:a 18.00

13/3 Bachs Matteuspassionen Gustav Vasa k:a 16.00

17/3 Bach Matteuspassionen Symfonisk sal Aarhus Danmark 19.00

18/3 Bach Matteuspassionen Symfonisk sal Aarhus Danmark 19.00

20/3 Bach Matteuspassionen Musikkonservatoriets Koncertsal Köpenhamn Danmark 15.00

25/3 Bach Johannespassionen Oslo Domkirke 15.00

17/4 Bach h-moll mäasan  Vår Frelsers kirke Kristiansand Norge kl. 19.30

18/4 Bach h-moll mässan Stavanger Domkirke  Norge kl. 19.30

20/4 Ligeti konsert Folkoperan 19.00

21/4 Ligeti konsert Folkoperan 19.00

22/4 Ligeti konsert Folkoperan 19.00

24/4 Ligeti konsert Folkoperan 19.00

15/5 Verdis Macbeth sjunger rollen som Apparizione under Riccardo Mutis lednig Konserthuset Stockholm

17/5 Verdis Macbeth sjunger rollen som Apparizione under Riccardo Mutis lednig Konserthuset Stockholm

21/5 sjunger delar ur Orff Carmina Burana med Radiokören Berwaldhallen

31/5 Rossini Petite Messe Solenelle Nacka k.a 18.00


HÖSTEN 2015

26/9 Roman Svenska Messan Falu Kristine kyrka kl. 18.00

27/9 Roman Svenska Messan Leksands kyrka kl.16.00

31/10 Mozarts Requiem Saltsjöbadens kyrka kl.18.00

1/11 Schubert G-dur mässa Gribbylunds kapell kl.11.00

1/11 Bach Actus Tragicus Kungsholms kyrka kl.16.00

15/11 Mozarts Requiem Trefaldighets kyrkan Arboga kl. 18.00

20/11  Radiokören 90 år Sinding till Molde Berwaldhallen kl.19.30

28/11 Monteverdi Mariavespern Oslo domkyrka kl.18.00

29/11 Monteverdi Mariavespern Oslo domkyrka kl.18.00

6/12 Bachs Juloratoriet S:t Lukas kyrka Kallhäll kl.18.00

18/12 Bachs Juloratoriet Garnisons Kirke Köpenhamn kl.20.00

19/12 Bachs Juloratoriet Garnisons Kirke Köpenhamn kl.13.00

20/12 Bachs Juloratoriet Tibble kyrka Täby kl.17.00


VÅREN 2015

6/1 H Rosenberg Den heliga natten Tyresö k:a 19.00

9/1 Trettondagskonsert i Berwaldhallen 19.30

10/1 Trettondagskonsert i Berwaldhallen 19.30

22-25/1 Medverkan i Glogerfestivalen Kongsberg Norge

25/1 Haydn Skapelsen scenisk version som Adam Glogerfestivalen Kongsbergs k:a 19.30

1/2 Bachs Juloratoriet del 4-6 Österåkers k:a 16.00

8/2 Roman Den Svenska Messan Storkyrkan 16.00

22/3 F Sixten Johannespassionen Växjö Domk:a 16.00

26/3 Bach Johannespassionen Symfonisk sal Aarhus Danmark 19.30

27/3 Bach Johannespassionen Symfonisk sal Aarhus Danmark 19.30

29/3 Bach Johannespassionen Musikkonservatoriets Koncertsal Köpenhamn Danmark 15.00

2/4 Bach Johannespassionen Gallus Hall Ljubliana Sloveninen 19.30

3/4 Bach Johannespassionen Gallus Hall Ljubliana Sloveninen 19.30

17/4 Mozart c-moll mässa Teatro Politeama Pratese Prato Italien 21.00

25/4 Larsson Förklädd Gud Djursholms kapell 16.00

9/4 Orff Carmina Burana Tibble k:a 16.00

24/5 Roman Den Svenska Messan Högalids k:a 16.00

26/5 Larsson Förklädd Gud Kungsholms k:a 19.30

31/5 Larsson Förklädd Gud S:t Görans k:a 18.00

4/6 Medverkan i Drottningholmsteaterns Vänners stipendieutdelning 16.00


HÖSTEN 2014

1/11 Mozarts Requiem Viksjö k:a kl. 16.00

2/11 Brahms Requiem Breviks k:a kl. 16.00

2/11 Brahms Requiem Breviks k.a kl. 18.00

29/11 Bachs Juloratoriet Österåkers k:a kl. 18.00

30/11 Adventskonsert Engelbrekts k:a 18.00

14/12 Bachs Juloratoriet del 1-3 scenisk version Saltsjö-Boo kl. 15.00

14/12 Bachs Juloratoriet del 1-3 scenisk version Saltsjö-Boo kl. 18.00

16-21/12 Jullkonsert turné till Holland



VÅREN 2014

3/1 Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols Dala Järna kyrka 18.00

4/1 Konsert med "tanterna" ur Adolf Fredriks flickkör Adolf Fredriks k:a 18.00

5/1 H Rosenbergs Den heliga natten Tyresö k:a 19.00

23/1 Öppningskonsert Glogerfestspillene Kongsberg Norge

26/1 Föreställning: Philidors opera Ernelinde i rollen som Ricimer,

Glogerfestspillene Kongsberg Norge kl. 19.00

16/2 Uruppförande av Sven David Sandströms Matthäuspassion i Philarmonie, Berlin Tyskland

22/3 Kammarkonsert Love Mozart Berwaldhallen 15.00

28/3 Bach Matteuspassionen Dir. Daniel Harding Adolf Fredriks k:a 18.00

29/3 Bach Matteuspassionen Dir. Daniel Harding Adolf Fredriks k:a 15.00

30/3 Bach Johannespassionen Falun 18.00

6/4   Bach Johannespassionen Gustav Vasa k:a 16.00

12/4 Mozarts Requiem Culturum Nyköping kl. 17.00

13/4 Bach Johannespassionen Storkyrkan 15.00

16/4 Sven David Sandströms Matthäuspassion Immanuelskyrkan Stockholm 19.00

17/4 Sven David Sandströms Matthäuspassion Uppsala Domkyrka 19.00

20/5 Händels Messias del 1 Dir. Peter Dijkstra Berwaldhallen 19.00

25/5 Dorak mässa i D Vallentuna k:a 19.00

6/6 Nationaldagskonsert Rålambshovsparken kl.13.00


HÖSTEN 2013


29/9 Charpentier Te Deum, Mozart Vesperae solennes de confessore, Katarina k:a 16

19/10 Rossini Petite Messe Solenelle, Anskarskyrkan Lidingö 21.00

26/10 Händel Israel in Egypt, Narvik Narvik Norge 18.00

27/10 Händel Israel in Egypt, Harstad Norge 18.00

2/11 Mozarts Requiem, Oscars k:a 16.00

2/11 Britten Canata Misericordium, Adolf Fredriks k:a 18.00

3/11 Mozarts Requiem, Katarina k:a 18.00

17/11 Faure Requiem, Västerås domkyrka 18.00

8/12  Bach Juloratoriet del 1,4,5,6, Stavanger Domkyrka Norge 18.00

9/12  Bach Juloratoriet del 1,4,5,6, Stavanger Domkyrka Norge 19.00

15/12 Händels Messias del 1, Gustavsbergs kyrka 16.00

15/12 Händels Messias del 1, Gustavsbergs kyrka 18.00


VÅREN 2013


6/1 Bachs Juloratoriet del 4-6 Kungsholms k:a kl.15

3/3 Bachs Matteuspassion Bodö Domkyrka Norge kl.19

10/3 Arior av Bach Händel Haydn Mendelssohn Sätra kyrka kl.16

14/3 Vivaldi Dixit Dominus Oscarskyrkan kl.19

16/3 Vivaldi Dixit Dominus Tingsryd kl.15

17/3 Vivaldi Dixit Dominus Växjö Mariakyrkan kl.17

22/3 Bach Påskoratoriet Magnificat Tromsö Domkyrka Norge kl.19

22/3 Bach Påskoratoriet Magnificat Tromsö Domkyrka Norge kl.21

24/3 Bach Johannespassionen Nyköping kl.18

21/4 H Arlestrand Missa festiva Sofia kyrka kl.11

9/6 Larsson Förklädd Gud Matteus k:a 18

12/6 Föreställning: Purcells Dido Aeneas kl. 19  i Randi Stenes musikfestival Sommersang, Ringve, Trondheim, Norge

13/6 Föreställning: Purcells Dido Aeneas kl. 19  i Randi Stenes musikfestival Sommersang, Ringve, Trondheim, Norge

15/6 Föreställning: Purcells Dido Aeneas kl. 18  i Randi Stenes musikfestival Sommersang, Ringve, Trondheim, Norge

16/6 Föreställning: Purcells Dido Aeneas kl. 19  i Randi Stenes musikfestival Sommersang, Ringve, Trondheim, Norge


HÖSTEN 2012

28/10 Bach kantater Flemmingsbergs kyrka kl.18

4/11 Mozarts Requiem Kungsholms kyrka kl. 18

9/11 Mozarts c-moll mässa Gävle Konserthus med Radiokören och Gävle symfoniorkester.

2/12 Messias Nicolai Kyrka Nyköping kl. 18

16/12 Bachs Juloratoriet Stora Essinge Kyrka kl. 18

22/12 Rosenberg Den heliga natten Västerleds kyrka kl.16


 VÅREN 2012

3/1 Bach Juloratoriet del 4-6 Luleå Domkyrka kl.19

4/1 Bach Juloratoriet del 4-6 Skellefteå Sankt Olovs k:a kl.19

5/1 Bach Juloratoriet del 4-6 Lycksele k:a kl.19

6/1 Bach Juloratoriet del 4-6 Själevad k:a kl.18

7/1 Bach Juloratoriet del 4-6 Umeå Backens k:a kl.16

8/1 Bach Juloratoriet del 4-6 Boden Överluleås k:a kl.18

21/1 Händel Messias i Bergen Norge kl.19

18/2 Romanskonsert vid Scandinavian Night i Nicolaisaal Potsdam Tyskland

10/3 Avtackningskonsert för organisten Anita Häggmark Kungsholms K:a kl.16

11/3 Bachs Magnificat Gustav Vasa kyrka kl.15

25/3 Bachs Magnificat Tyresö kyrka kl.18

27/3-1/4 Italien turné med Bachs Matteuspassionen

6/4 Långfredags konsert Österåkers K:a kl.15

15/4 Händels Messias Linköping med Camerata Corolla kl.15

15/5 Larsson Förklädd Gud Stora Essinge k:a 18

3/6 Larsson Förklädd Gud S:t Görans k:a kl. 18

6/6 Nationaldags firande i Rålambshovsparken kl.14

29/7 Haydns Orlando paladino  Drottningholms Slottsteater Premiär 16.00

1/8 Haydns Orlando paladino  Drottningholms Slottsteater 19.30

3/8 Haydns Orlando paladino  Drottningholms Slottsteater 19.30

5/8 Haydns Orlando paladino  Drottningholms Slottsteater 16.00

7/8 Haydns Orlando paladino  Drottningholms Slottsteater 19.30

9/8 Haydns Orlando paladino  Drottningholms Slottsteater 19.3

11/8 Haydns Orlando paladino  Drottningholms Slottsteater 16.00

12/8 Haydns Orlando paladino  Drottningholms Slottsteater 16.00


 HÖSTEN 2011

22/10 C.Ph.E. Bachs Magnificat Gävle Konserthus kl.16

23/10 C.Ph.E. Bachs Magnificat Oscars kyrka  kl.17

29/10 Rossini Petit solenelle Berwaldhallen  kl.15

30/10 Bach kantat Actus Tragicus Nyköping

5/11 Mozart requiem Marcus k:an Björkhagen

6/11 Konsert Uppsala Konserthus Brahms Fauré requiem

6/11 Duruflés requiem Tyresö kyrka

13/11 Mozarts requiem Matteus kyrka kl.18

26/11 Händel Messias Storkyrkan kl.15

27/11 Händel Messias Storkyrkan kl.15

11/12 Bach Juloratoriet del1-3 Gustavsbergs k:a kl.17 kl.19


Lars Johansson Brissman lars.brissman@gmail.com  +46707570073

Sankt Eriksgatan 2

112 39 Stockholm,

Sweden